Jaki bank w Toruniu wybrać? Sprawdź lub zadzwoń!
Banki Toruń – które najlepsze? Gdzie najtańszy kredyt w 2024?
10 maja, 2024
Pokaż wszystko
sposoby na obniżenie raty kredytu mieszkaniowego

Sposoby na obniżenie raty kredytu mieszkaniowego

Z uwagi na znaczne wzrosty stóp procentowych, wynikających z działań Narodowego Banku Polskiego, raty kredytów w ostatnim czasie mocno wystrzeliły. Z tego powodu wiele osób zaczyna poszukiwać możliwości, które pozwolą skutecznie zmniejszyć wysokość miesięcznych obciążeń. Prezentujemy dziś sprawdzone i użyteczne sposoby na obniżenie raty kredytu, dzięki którym Twój domowy nieco odetchnie, a jednocześnie nie spowodują negatywnych skutków.

Sprawdź również ofertę rządowego programu – bezpieczny kredyt 2% dla mieszkańców Torunia i okolic!

Stopy w górę, raty także

Po tym, jak Narodowy Bank Polski zacieśnił politykę pieniężną i rozpoczął cykl podwyżek stóp procentowych, raty kredytów dosłownie wystrzeliły. W najgorszej sytuacji znaleźli się przede wszystkim kredytobiorcy, którzy swoje zobowiązania zaciągnęli w okresie najniższych w historii stóp procentowych. I tak jak kredyty gotówkowe czy samochodowe nie dokuczają jeszcze tak bardzo, tak już wysokość rat kredytów mieszkaniowych wzrosła nawet o 80 procent, co oznacza, że z domowego budżetu co miesiąc ucieka dodatkowe kilkaset, a niekiedy nawet kilka tysięcy złotych.

Jeśli dochody gospodarstwa domowego nie pozwalają na pokrywanie tak dużych rat, trzeba szukać oszczędności, a także rozwiązań, które pozwolą na zmniejszenie miesięcznych zobowiązań. Poniżej prezentujemy sprawdzone sposoby na obniżenie raty kredytu mieszkaniowego.

Sposoby na obniżenie raty kredytu mieszkaniowego

Prezentowane niżej sposoby nie dotyczą wyłącznie kredytów hipotecznych, jednak to właśnie one (kredyty mieszkaniowe) mogą być największym problemem w czasie cyklicznego już podnoszenia stóp procentowych.

WAŻNE! Bez względu na to, czy decydujemy się na prolongatę, czy też refinansowanie kredytu mieszkaniowego, warto uprzednio sprawdzić wszystkie koszty z tym związane. W znalezieniu taniego kredytu refinansowanego całkowicie bezpłatnie pomoże niezależny ekspert kredytowy.

Prolongata, czyli wydłużenie okresu spłaty

Prolongata kredytu mieszkaniowego (tak, jak każdego innego) polega na wydłużeniu okresu spłaty zobowiązania. Może odbyć się na kilka sposobów, jednak tylko jeden pozwoli na zmniejszenie miesięcznej raty. Pierwszym rodzajem prolongaty jest przesunięcie nadchodzących rat na koniec, czyli skorzystanie z wakacji kredytowych. To jednak nie zmniejszy nam miesięcznego zobowiązania, a jedynie wydłuży okres spłaty.

Drugą opcją jest zaś rozciągnięcie całej należnej bankowi kwoty na większą ilość rat, co spowoduje, że realnie miesięczna rata będzie niższa.

prolongata kredytu
Prolongata kredytu skutecznie obniży miesięczną ratę. Ekspert kredytowy Toruń.

WAŻNE! Wydłużenie okresu spłaty poprzez zwiększenie ilości rat spowoduje naliczenie przez bank wyższej ilości odsetek. Warto zatem dokładnie przeanalizować korzyści z tego płynące i zastanowić się, czy na pewno potrzebujemy prolongaty.

Negocjacje z bankiem

Dobrym rozwiązaniem na zmniejszenie raty kredytu mieszkaniowego jest przeprowadzenie z bankiem negocjacji. Wydawać by się mogło, że w trakcie umowy kredytowej jest to niemożliwe, jeśli jednak wykorzystamy mocne argumenty, jesteśmy w stanie “ugrać” nawet pół punktu procentowego. Świetnym przykładem takiego argumentu będzie przeniesienie kredytu do innego banku, o czym poniżej.

Refinansowanie kredytu hipotecznego

Refinansowanie kredytu hipotecznego polega na zaciągnięciu zobowiązania w innym banku, takim, który zaoferuje nam lepsze warunki i spłaci dotychczasowe zobowiązanie w starym banku. Często zdarza się bowiem, że w trakcie spłaty kredytu mieszkaniowego okazuje się, że inny bank ma znacznie korzystniejszą ofertę, dzięki której bylibyśmy w stanie zaoszczędzić nawet kilkanaście, a niekiedy również kilkadziesiąt tysięcy złotych.

WAŻNE! Odpowiednio dobrany kredyt refinansowy pozwoli na duże oszczędności. Wybór banku ma tu jednak kluczowe znaczenie, co powinno skłonić nas do skorzystania z bezpłatnej pomocy eksperta kredytowego.

Rządowa tarcza dla kredytobiorców

Jeśli żaden z proponowanych przez nas sposób na obniżenie raty kredytu nie jest aktualnie wystarczającym rozwiązaniem, warto skorzystać z pomocy państwa. Skokowe wzrosty oprocentowania kredytów spowodowały, że rządzący przygotowali kilka ciekawych rozwiązań. Zaliczyć do nich można m.in.:

Wakacje kredytowe

Z bezpłatnych wakacji kredytowych można skorzystać 4-krotnie w 2022 roku i tyle samo w roku 2023. Dość istotną kwestią jest to, że w grę wchodzi zarówno część kapitałowa, jak i odsetkowa raty kredytu. Oznacza to, że w tym czasie nie zapłacimy bankowi nawet złotówki. Dzięki bezpłatnym wakacjom kredytowym uda się złapać oddech, a być może także poszukać oszczędności w domowym budżecie.

Zamiennik WIBOR

Doskonałym rozwiązaniem przygotowanym przez rząd jest zmiana wskaźnika WIBOR na “inny”. Aktualnie nie ma jeszcze pewności, jaki dokładnie ma być to wskaźnik, jednak premier deklarował, że będzie nawet o 0,4 proc. niższy od tego, o który oparte są kredyty na zmiennej stopie.

Fundusz Wsparcia Kredytobiorców

Trzecią możliwością, z której także można skorzystać, gdy nie jesteśmy w stanie regulować wciąż rosnących rat kredytu mieszkaniowego, jest Fundusz Wsparcia Kredytobiorców. Oferuje on nieoprocentowane pożyczki, które można przeznaczyć na spłatę rat kredytu. Pożyczka z Funduszu spłacana jest w miesięcznych ratach, jednak obowiązuje dwuletni okres karencji. Jeśli będzie spłacana w terminie jej część może zostać umorzona.

Zdjęcia: Ivanko_Brnjakovic via Canva.

Komentarze są wyłączone.